Jeden obraz tysiąc słów

ZAPISZ SIĘ

<- wróć do listy

 

SPOTKANIE WARSZTATOWE DLA MŁODZIEŻY

W ramach tegorocznego Warszawskiego Festiwalu Młodych proponujemy spotkanie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej na  wystawie „Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku”.

https://artmuseum.pl/pl/wystawy/nigdy-wiecej

Punktem wyjścia do rozważań o języku sztuki zaangażowanej (społecznie i politycznie) będą wybrane dzieła zgromadzone na wystawie, które składają się na opowieść o ponad stuletniej historii antyfaszyzmu i sprzeciwu wobec wojny. Choć jest to wystawa operująca przede wszystkim materiałem historycznym oraz często ikonicznymi dziełami, które stworzyły formę dla antyfaszystowskiego i antywojennego sprzeciwu – pytania, które stawia, odnoszą się do współczesności (cyt. z kuratorskiego wprowadzenia). Spróbujemy odnaleźć wątki wspólne dla lat 30-tych i 50-tych poprzedniego wieku, aby odnieść je do czasów obecnych. Dziełem, w którym, jak w soczewce, skupiają się te antywojenne idee jest słynna i nadal poruszająca Guernica namalowana przez Picassa w 1937 roku. Podczas twórczego działania dokonamy dekonstrukcji hiszpańskiej wersji obrazu, aby zrekonstruować go na nowo, po polsku. Skupimy się na symbolach, treści i formie tego ponadczasowego dzieła, które stanie się dla nas inspiracją do redefiniowania uniwersalnego pojęcia wolności. 

Cele
Spotkanie jest jedną z propozycji w ramach Warszawskiego Festiwalu Młodych w roku 2019, w którym mija 80 lat od wybuchu II wojny światowej. Działanie ma na celu włączenie warszawskiej młodzieży w obchody Roku Antyfaszystowskiego czyli ogólnopolskiej koalicji ludzi kultury działających na rzecz pokoju. 

Proponowane spotkanie warsztatowe ma także pomóc w zgłębianiu dzieł sztuki przez doświadczenie kreacji i poznawanie środków wypowiedzi artystycznej. Jakie komunikaty mogą nieść dzieła sztuki? Jak stać się świadomym odbiorcą sztuki? Jak rozumieć zjawiska historyczne widziane oczami artystów? Jak z odwagą wypowiadać swoje zdanie? Jak je budować? Na te i inne zagadnienia młodzi warszawiacy znajdą odpowiedź na naszym muzealnym warsztacie. ZAPRASZAMY!

Materiały i narzędzia
Do pracy warsztatowej posłużą: przestrzeń miejska, ciało, ruch, mimika, materiały plastyczne (tektura), nożyki, nożyki do cięcia, farby w sprayu, multimedia.

Inne zasoby
Podstawą do rozważań i działań będą wybrane dzieła z bieżącej  wystawy antywojennej i antyfaszystowskiej, wielkoformatowa reprodukcja Guernica.

Prowadzenie
Małgorzata Minchberg – artystka wizualna, edukatorka i animatorka kultury. Specjalistka w zakresie pedagogiki twórczości. Prowadzi autorskie warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, współpracując z działami edukacji najważniejszych instytucji kultury w Warszawie.

 

9 października, 18.00-20.00 (zapisy indywidualne). 
ŚRÓDMIEŚCIE, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - Muzeum nad Wisłą Wybrzeże Kościuszkowskie 22, 00-124 Warszawa

4 października 
WESOŁA, CLXIII Liceum Ogólnokształcące ul. Klimatycznej 1, 05-077 Warszawa 

8 października, 12.30-14.00 (zapisy grupowe). 
ŚRÓDMIEŚCIE, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - Muzeum nad Wisłą Wybrzeże Kościuszkowskie 22, 00-124 Warszawa
KOMPLET UCZESTNIKÓW

9 października, 12.30-14.00 (zapisy grupowe). 
ŚRÓDMIEŚCIE, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - Muzeum nad Wisłą Wybrzeże Kościuszkowskie 22, 00-124 Warszawa
KOMPLET UCZESTNIKÓW

 

Partnerzy:

POLE SZTUKI


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie